Przykłady budżetowania i controllingu w przedsiębiorstwach różnych branż

Jako Controlling Systems możemy pochwalić się wieloma przykładami wdrożenia controllingu i usprawnienia budżetowania w różnych przedsiębiorstwach. Nowoczesny controlling firmy nie jest realizowany tylko przez dział controllingu / finansów. Controlling jest tym, co powstaje na styku zarządu, menedżerów i controllera. Nasze systemy controllingowe to elastyczne narzędzia. W połączeniu z naszymi kompetencjami controllingowymi pozwalają nam usprawniać procesy controllingowe zarówno w dużych, jak i małych firmach o bardzo różnym rodzaju działalności i odmiennych celach.

Przykłady wdrożenia controllingu w przedsiębiorstwach i usprawnienia budżetowania z pomocą Controlling Systems

Nasze przykłady wprowadzenia controllingu i budżetowania udowadniają, że każde przedsiębiorstwo jest inne i potrzebuje różnych metod działania. Zdajemy sobie z tego sprawę, a specyfika Państwa firmy jest dla nas bardzo ważna. Nawet organizacje z tych samych branż często diametralnie się różnią, ponieważ odmienne są kultury pracy firm, sposoby rozliczania kosztów, systemy motywacyjne, stosowane mierniki, polityka rabatów, powiązania z dostawcami, forma własności itp. Dlatego – pomimo dużego doświadczenia w realizacji wdrożeń w rozmaitych branżach – do każdego projektu podchodzimy indywidualnie.

Specyfika działalności

Zawsze staramy się razem z Klientem zidentyfikować zestaw przekrojów decyzyjnych, w których będziemy analizować poszczególne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa, oraz znaleźć te z nich, które będą wspólne dla wielu obszarów (np. kosztów, przychodów i marż). Patrzymy również na miary stosowane w controllingu oraz na to, jak jednostki naturalne, na co dzień obserwowane przez managerów, zamienić na wartości finansowe, potrzebne w controllingu.

Często są to dość skomplikowane formuły, gdyż np. w firmie ciepłowniczej trzeba jakoś opisać przejście od średniej temperatury atmosferycznej, poprzez kaloryczność opału i sprawność energetyczną instalacji ciepłowniczej, aż do sprzedaży ciepła w GJ i przychodów z tego tytułu w PLN, kosztów zakupu energii, zapotrzebowania na wagony itp.

W sektorze retail ważne jest powiązanie liczby dodatkowych dni wolnych od pracy w miesiącu oraz planowanego grafiku przerw remontowych w sklepach z liczbą sprzedanych artykułów z określonej kolekcji, obsadą personelu w sklepach, planem zatowarowania czy rozliczeniami marż retrospektywnych.

Zasady wdrażania systemu do budżetowania EURECA oraz przykłady firm, którym pomogliśmy

Liczba przykładowych firm, z którymi współpracowaliśmy przy wdrażaniu narzędzia do budżetowania EURECA, pokazuje, jak duże doświadczenie mamy we wprowadzaniu controllingu do przedsiębiorstw. Zawsze analizujemy nowy projekt pod kątem stosowanych tam przekrojów oraz miar decyzyjnych. Po zbudowaniu koncepcji modelu patrzymy na to, czy i gdzie jesteśmy w stanie otrzymać informacje o wykonaniu poszczególnych miar budżetowych. Następnie budujemy Hurtownię Danych, czyli „fundament” dalszych prac wdrożeniowych. Mając dane o wykonaniu w jednym miejscu, generujemy, według wcześniej sporządzonego projektu, model budżetowy i prowadzimy (zawsze na danych Klienta) szkolenia dla Użytkowników. Dzięki takiemu podejściu mogliśmy z sukcesem przeprowadzić wdrożenia systemu EURECA w tak różnych firmach, jak: AXA Polska, Plastics Groups, Bać-Pol, Grupa Topex, ELBUD WARSZAWA, Spółdzielnia Piekarsko Ciastkarska w Warszawie, Fabryka farb i lakierów ŚNIEŻKA, GRUPA INCO, ZGH Bolesław, Toyota Motor Manufacturing Polska, Zakład Produkcji Spożywczej JAMAR, Energetyka Cieplna Opolszczyzny, TVN, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku i SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie.

Dobrym materiałem informacyjnym, który pozwala poznać korzyści, jakie osiągnął dany klient z zastosowania naszych narzędzi i kompetencji, są przykłady wdrożeń (case studies).

Pojedyncze przykłady znajdują się w bocznym menu, natomiast w podziale na rodzaj działalności firmy, poniżej:

eureca-w-firmie-produkcyjnej

Controlling produkcji czyli system Eureca w firmie produkcyjnej

Przykłady 4 dużych firm produkcyjnych
Szczegóły i efekty wdrożeń
16 str. A4

eureca-w-branzy-tsl

Controlling transportu, spedycji i logistyki czyli Eureca w branży TSL

Przykłady dużej firmy logistycznej
Szczegóły i efekty wdrożenia
8 str. A4

eureca-w-uczelni-wyzszej

Controlling w uczelni wyższej czyli Eureca w edukacji

Przykłady szkoły wyższej
Szczegóły i efekty wdrożenia
6 str. A4

eureca-w-budownictwie

Controlling inwestycji czyli system Eureca w budownictwie

Przykłady dużej firmy
Szczegóły i efekty wdrożenia
10 str. A4

eureca-w-firmie-dystrybucyjnej

Controlling w firmie handlowej czyli system Eureca w dystrybucji

Przykłady 3 dużych firmy handlowych
Szczegóły i efekty wdrożeń
14 str. A4

Chcesz wiedzieć więcej o wdrożeniach w Twojej branży?
Zostaw numer, oddzwonimy!