Inne publikacje

29 kwietnia 2024

Planowanie budżetu firmy

Planowanie budżetu firmy jest bardzo istotnym etapem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Proces ten sprzyja bardziej efektywnej i obiektywnej ocenie kosztów i przychodów, a zarazem ułatwia podejmowanie kluczowych decyzji w różnych kwestiach inwestycyjnych czy biznesowych. Aby planowanie się powiodło, powinno być realizowane z użyciem narzędzi wspierających etapy przygotowywania i zatwierdzania budżetu.
29 marca 2024

Raportowanie biznesowe

Raportowanie biznesowe należy do podstawowych elementów controllingu w niemal każdym przedsiębiorstwie. Obecnie procesy z tym związane można w niemałym stopniu zautomatyzować, co jest szczególnie przydatne dla większych firm. Z raportów biznesowych mogą efektywnie korzystać analitycy na różnym poziomie zaawansowania, a do ich tworzenia i wizualizacji warto zastosować odpowiednio zaprojektowane oprogramowanie.
29 lutego 2024

Raport menadżerski

Raport menadżerski jest doskonałym źródłem informacji, które pomaga w kompleksowym analizowaniu stanów przeszłych, tworzeniu różnych prognoz czy opracowywaniu rekomendacji w kontekście przyszłych decyzji biznesowych. Jego zastosowanie sprawdza się zwłaszcza w tych obszarach, gdzie występują mocno zmienne czynniki wpływające na przebieg różnych operacji. Raporty tego typu mają szczególne znaczenie w efektywnym controllingu strategicznym.
19 stycznia 2024

Raport sprzedaży

Raport sprzedaży jest wynikiem kompleksowych działań analitycznych, które mają na celu poprawę kontroli procesów handlowych w firmie. Dane w nim zawarte muszą być spójne, wiarygodne i odpowiednio ze sobą powiązane. Mogą dotyczyć produktów, klientów, regionów, sprzedawców, okresów czasu, itp. Zazwyczaj raportują ilości, wartości sprzedawanych towarów, marże oraz cele sprzedażowe a czasami działania marketingowe pod kątem promocji, rabatów czy zniżek.
14 grudnia 2023

Automatyzacja raportowania

Automatyzacja raportowania jest niezwykle przydatna w wielu przedsiębiorstwach. Sposobem na jej osiągnięcie okazuje się zastosowanie specjalistycznego systemu, który jest konieczny zwłaszcza w przypadku dużych i średnich firm przetwarzających duże ilości danych. Z narzędzi tego typu korzystają nie tylko zaawansowani analitycy i menedżerowie ale nierzadko także mniej doświadczeni pracownicy. Dedykowany do tego celu system usprawnia cały proces automatyzacji raportowania, poczynając od zbierania danych, przez ich przetwarzanie aż do tworzenia i wizualizacji raportów.
24 listopada 2023

Kontrola kosztów

Kontrola kosztów może być bardzo dobrym sposobem na poprawę sytuacji finansowej firmy. Proces ten odbywa się przy wykorzystaniu różnych narzędzi, które pozwalają na efektywną analizę odpowiednich czynników oraz wskazanie obszarów działalności wymagających wprowadzenia niezbędnych modyfikacji. Controlling realizowany pod kątem wydatków może się przyczynić do stałej maksymalizacji osiąganych zysków.
27 października 2023

Controlling sprzedaży

Controlling sprzedaży to ogół działań, które umożliwiają sprawniejsze zarządzanie procesami handlowymi w firmach. Przez monitoring i analizę, a następnie optymalizację różnych działań zespołów sprzedaży umożliwia lepsze zarządzanie rentownością poszczególnych kontraktów, klientów, produktów i rynków… a co za tym idzie, sprzedażą całego przedsiębiorstwa. Swoim zakresem może obejmować także koordynację cen jednostkowych czy operacji marketingowych w zakresie zniżek, rabatów czy promocji dla klientów.
27 września 2023

Budżetowanie kosztów

Budżetowanie kosztów jest specyficznym procesem, który obejmuje wiele działań w obszarze finansów. Nie tylko wymaga zaplanowania i zatwierdzenia odpowiedniego budżetu, ale też jego nadzorowania i wykrywania wszelkich rozbieżności z pierwotnymi założeniami. Czynności te mogą ułatwić obiektywną ocenę kosztów i przychodów firmy, a tym samym pomagają w podejmowaniu trafnych decyzji związanych z obrotem finansami czy realizacją inwestycji.
20 sierpnia 2023

Jak budżetowanie finansowe działa w praktyce?

Budżetowanie finansowe dotyczy wielu działań związanych z planowaniem i zatwierdzaniem budżetu, a także kontrolowaniem jego wyników oraz rozpoznawaniem wszelkich nieprawidłowości. Polega na planowaniu i alokacji środków finansowych (zarówno przychodów jak i kosztów) na określone cele w określonych okresach czasu. Proces ten w znacznym stopniu sprzyja obiektywnej ocenie przychodów przedsiębiorstwa i kosztów ponoszonych przez firmę, dzięki czemu ułatwia bardziej świadome podejmowanie różnych decyzji w obszarze finansów i inwestycji każdego sprawnie funkcjonującego podmiotu.
9 lipca 2023

Budżetowanie operacyjne

Budżetowanie operacyjne to metoda zarządzania przedsiębiorstwem, w której firma określa przewidywane wydatki i przychody na dany okres, a następnie dzięki zestawianiu ich z rzeczywistymi wynikami znacznie lepiej kontroluje swoje finanse i łatwiej osiąga zamierzone cele. Obejmuje ona wiele etapów i procesów. W znacznym stopniu opiera się na sporządzaniu budżetów cząstkowych oraz ich konsolidacji celem stworzenia budżetu głównego, a także efektywnym kontrolowaniu różnych procedur finansowych i inwestycyjnych. Takie działania ułatwiają tym samym podejmowanie wielu ważnych decyzji w firmie.
15 czerwca 2023

Rentowność produktu

Rentowność produktu to bardzo ważny wskaźnik. Określa on potencjalny zysk, jaki może zapewnić produkcja lub sprzedaż danego wyrobu w stosunku do ponoszonych kosztów. Z tego względu analizy rentowności są bardzo ważne dla przedsiębiorstw, którym zależy na efektywnym wykorzystaniu swoich zasobów oraz wyróżnieniu oferty na tle konkurencji. Ich stałe monitorowanie może się przyczynić do określenia skutecznych kierunków działań oraz podniesienia zysków.
6 maja 2023

Budżetowanie sprzedaży

Budżetowanie sprzedaży to proces, który obejmuje różne czynności związane z planowaniem, opracowywaniem i zatwierdzaniem budżetu handlowego oraz jego późniejszym kontrolowaniem. Działania te umożliwiają monitorowanie realizacji poszczególnych […]
5 kwietnia 2023

Analiza rentowności klientów

Analiza rentowności klientów jest ważnym aspektem funkcjonowania wielu firm. Jej realizacja pozwala na sprawdzenie, czy marża uzyskana we współpracy z danym kontrahentem utrzyma się na akceptowalnym […]
6 marca 2023

Budżetowanie finansowe

Budżetowanie finansowe opiera się na odpowiednim planowaniu i przygotowywaniu budżetu, a następnie jego zatwierdzeniu. Istotnym etapem jest również finalna kontrola wyników pod kątem różnego rodzaju odchyleń. […]
6 lutego 2023

Analiza rentowności sprzedaży

Analiza rentowności sprzedaży to okresowo przeprowadzane czynności, które ułatwiają ocenę efektywności dotychczas realizowanych procesów handlowych w przedsiębiorstwie. Na podstawie ich wskaźników można łatwej określić kierunki działań […]
15 lipca 2022

Systemy do raportowania EURECA

System do raportowania to kluczowe narzędzie w wielu przedsiębiorstwach. Im większa firma, tym większa potrzeba posiadania kompleksowego systemu, który sprosta oczekiwaniom zarówno pracowników mniej obeznanych z zasadami raportowania, jak i zaawansowanych analityków. Równie istotne co raportowanie jest poprawne wizualizowane danych. Przedsiębiorstwom, które pragną usprawnić proces tworzenia raportów i ich wizualizacji, polecamy zapoznać się z aplikacją EURECA Pulpity i raportowaniem XL ENT oraz zewnętrznymi narzędziami klasy BI takimi jak Power BI czy Zebra BI.
15 kwietnia 2021

Analiza cash flow

Analizę cash flow, zwaną również analizą rachunku przepływów pieniężnych, zazwyczaj wykonuje się na podstawie sprawozdania z przepływów finansowych na koniec roku obrotowego firmy. Istnieje jednak alternatywny […]
10 marca 2021

Controlling kosztów i jego wpływ na sytuację finansową przedsiębiorstw

Controlling kosztów, prowadzony w odpowiedni sposób i przy wykorzystaniu narzędzi automatyzujących, w istotny sposób poprawia sytuację finansową przedsiębiorstwa. Analiza kosztów wskazuje obszary, w których warto wprowadzić […]
29 grudnia 2020

Narzędzia controllingu. Jak za ich pomocą usprawniać działanie firm?

Narzędzia controllingu to programy, aplikacje i systemy informatyczne pozwalające na wspomaganie biznesu na wielu płaszczyznach. Ich wykorzystanie pomaga w przeanalizowaniu i usprawnieniu pracy firmy w zakresie […]

Blog o controllingu to doskonałe miejsce, dla osób poszukujących profesjonalnych artykułów w tej dziedzinie oraz możliwości uczestniczenia w spotkaniach z ekspertami. Odwiedzając nasz blog regularnie, będziesz na bieżąco z przekazywaną przez naszych specjalistów wiedzą oraz najnowszymi aktualnościami z branży, które mogą poszerzyć Twoje horyzonty w świecie controllingu.

Co znajdziesz na naszym blogu o controllingu?

Prowadzony przez nas blog to świetne miejsce dla mniej lub bardziej doświadczonych pracowników działu controllingu, osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w zgłębianiu wiedzy na temat tego systemu zarządzania oraz przedsiębiorców, którzy planują wprowadzić ten system do swojej firmy. Zgłębienie controllingu w jego praktycznym rozumieniu wymaga nie tylko kompleksowej wiedzy na temat zarządzania przedsiębiorstwem, ale również bycia na bieżąco z branżowymi aktualnościami, takimi jak nowe narzędzia, najświeższe opinie specjalistów czy zbliżające się wydarzenia. Nasz blog kompleksowo zbiera w jednym miejscu wszystkie te informacje.

Spotkania ze specjalistami

Na naszym blogu znajdziesz też informacje o planowanych wydarzeniach, które są doskonałą okazją do nauki oraz spotkań i rozmów z branżowymi autorytetami. Informujemy o zbliżających się eventach w świecie controllingu, takich jak konferencje, kongresy, spotkania z ekspertami, oraz okazjach do nauki, tj. webinariach i szkoleniach, czasem nawet darmowych. Takie okazje do spotkań z wieloletnimi praktykami controllingu są oczywiście świetną formą nauki, ale dodatkowo dają one możliwość wymiany doświadczeń, poznania opinii na interesujące Cię zagadnienia, a także nawiązywania kontaktów.

Unikatowe materiały eksperckie

Artykuły pisane przez naszych doświadczonych ekspertów są świetną, darmową formą zgłębiania wiedzy na temat poszczególnych działań controllingowych. Poruszamy w nich tematy dotyczące całej branży, dzieląc się naszymi obserwacjami oraz wieloletnim doświadczeniem, a także podpowiadamy, jak skutecznie wprowadzić procesy controllingowe i zarządzać nimi w przedsiębiorstwie. Przybliżamy również działanie naszego systemu Eureca, prezentując, jak z jego pomocą możesz usprawnić poszczególne działania w przedsiębiorstwie.

Co więcej, dzielimy się rzeczywistymi przykładami wdrożeń naszego systemu controllingowego. Przedstawiamy nietuzinkowe przypadki współpracy ze średnimi oraz dużymi przedsiębiorstwami, realne wyzwania, z którymi musieliśmy się zmierzyć oraz rozwiązania i narzędzia, jakie zastosowaliśmy, aby uporać się z problemami.

Dlaczego warto regularnie odwiedzać nasz blog o controllingu?

Regularne obserwowanie naszego bloga o controllingu pozwoli Ci być na bieżąco zarówno ze wspomnianymi publikacjami, jak i pozostałymi wpisami informującymi o naszych osiągnięciach, przyznanych nagrodach czy współpracach z instytucjami, przedsiębiorstwami oraz organizacjami charytatywnymi.

Co najważniejsze, prowadzenie efektywnego controllingu nie wygląda identycznie w każdej firmie. Działania te wymagają kompleksowej znajomości konkretnego przedsiębiorstwa. Warto zatem poszerzać swoje horyzonty poprzez poznawanie realnych przykładów przeprowadzania procesów controllingowych w innych firmach oraz lekturę publikacji wieloletnich praktyków, aby we własnym przedsiębiorstwie zastosować efektywne i dopasowane do specyfiki działalności metody controllingowe.
Dzięki naszemu blogowi informacje te masz w jednym miejscu. Zapraszamy do zapoznania się z dostępnymi publikacjami Controlling Systems.