fbpx
Pomagamy ludziom robić świetny controlling

Pomagamy ludziom
robić świetny controlling

Zapewniając profesjonalny system
dostępny w elastycznej ofercie,
doświadczonych ludzi
i wieloletnie know-how.

Świetny Controlling = Narzędzia x Koncepcje x Ludzie

Wśród controllerów i finansistów należących do ICV nie ma wątpliwości, że każda firma potrzebuje controllingu. Czy jednak tak samo myślą menedżerowie w przedsiębiorstwach? Aby controlling wnosił wartość do organizacji, powinien brać pod uwagę trzy elementy:

 1. Profesjonalne narzędzia, obsługujące kluczowe procesy controllingowe czyli planowanie i budżetowanie, analizy i raportowanie zarządcze, kalkulacje kosztów.
 2. Odpowiednie koncepcje, dopasowane do dojrzałości przedsiębiorstwa, modelu biznesowego i kultury organizacyjnej.
 3. Akceptację i zaangażowanie ludzi, których controlling ma wspierać i świadczyć partnerstwo biznesowe.
Świetny Controlling to stan firmy

Świetny Controlling – to stan, w którym precyzyjne, pewne co do wartości i kompletne informacje zarządcze, dostępne są na czas dla każdego szczebla zarządzania. Dzięki czemu, każdy decydent w firmie, poczynając od szeregowego pracownika po zarząd … widzi więcej, rozumie lepiej i decyduje efektywniej.

Świetny Controlling to stan umysłu menedżera

Świetny Controlling – to także stan umysłu, w którym wychodzisz z ważnego spotkania, uśmiechasz się do siebie i czujesz, że przed chwilą zapadły bardzo dobre decyzje … a Ty wiesz, że one są dobre m.in. dlatego, że kiedyś podjęliście trud mierzenia różnych zjawisk, a dziś dzięki tym informacjom decydujecie lepiej. Świetny Controlling to pokój serca w czasie podejmowania decyzji i radość w czasie patrzenia na ich efekty.

I – Świetny system controllingowy

1. Dedykowany

Controlling łączy dane z różnych źródeł i zamienia je w informacje zarządcze

Wszystkie systemy IT funkcjonujące w firmie dedykowane są jakimś konkretnym dziedzinom i zlokalizowane w jakichś konkretnych obszarach firmy np. system FK przeznaczony do ewidencji transakcji księgowych funkcjonuje w dziale Księgowości.

Tymczasem system controllingowy nie ma swojego obszaru w firmie. Zlokalizowany bywa zazwyczaj blisko zarządu. Zagląda do innych systemów lub plików np. Excel, wyciąga z nich surowe dane, łączy je ze sobą i przetwarza w odkrywcze informacje zarządcze – zobacz schemat →

Jest to jego kluczowe zadanie. Każdy jego najdrobniejszy element został stworzony właśnie po to żeby wspierać zarządzanie firmą i żaden system klasy ERP czy Excel nie dorówna mu w tej specjalizacji.

2. Sprawdzony w boju

Świetny system controllingowy wielokrotnie sprawdzony w boju

Za nami ponad 200 wdrożeń systemu Eureca w firmach średnich, dużych i grupach kapitałowych.

Wdrażaliśmy niemal każdej branży – w firmach dystrybucyjnych i usługowych, produkcyjnych i budowlanych, firmach użyteczności publicznej, transportowych, spedycyjnych i logistycznych, szpitalach czy uczelniach wyższych.

Dziś, po blisko 20 latach wdrażania i dostosowywania się do różnych specyfik poszczególnych klientów możemy zaryzykować i powiedzieć “w ciemno”, że na każde wyzwanie controllingowe z jakim do nas przyjdziesz powiemy – tak, już to kiedyś robiliśmy.

3. Wysoce elastyczny

Świetny system controllingowy o budowie modułowej i wysokiej elastyczności

Eureca dzięki budowie modułowej jest systemem wysoce elastycznym i przygotowanym do sprawnego tworzenia unikatowych konfiguracji – ściśle dopasowanych do specyfik i wymagań każdego klienta.

W połączeniu z elastycznością wypracowanych przez lata modeli wdrożeniowych, metod zasilania, elastyczności w doborze narzędzi Business Intelligence a także metod finansowania i opieki nad klientami – Eureca staje się rozwiązaniem możliwym do wdrożenia u klientów niemal w każdej sytuacji – bez gwałtownego szarpania na budżet.

Pozwala na wdrożenie małymi krokami a także wdrożenie “bez czekania na cokolwiek” jak np. zmiany systemów ERP – o tym dlaczego tak jest, dowiesz się tutaj
Więcej na temat elastyczności systemu i naszej oferty – znajdziesz na tej stronie

4. Doceniany przez klientów

Świetny system controllingowy doceniany przez klientów

Ponieważ samodzielnie system controllingowy nie obsługuje żadnego konkretnego obszaru firmy, przez pewną część menedżerów uważany jest za zbędny.

Tymczasem dobrze zaprojektowany i wdrożony stał się dla wielu naszych klientów nieocenionym narzędziem zarządczym – precyzyjnym GPS’em biznesu, czujnikiem parkowania w ulewną ciemną noc i kompasem na morzu – zobacz opinie naszych klientów.

Mądrze wykorzystywany staje się rozwiązaniem, które każdego miesiąca pozwala sprzedawać ciut lepiej i wydawać ciut rozsądniej – spójrz na opis tego wdrożenia. Poniżej zobaczysz też opisy innych świetnych wdrożeń controllingu.

5. Świetnie zintegrowany z Excelem

Integracja systemu Eureca z Excelem

Eureca jest systemem stworzonym w technologii Microsoft .NET Framework, korzysta z komponentów Microsoft Business Intelligence i baz danych Microsoft SQL a my od lat utrzymujemy status Microsoft Partner Application Development.

Dzięki temu świetnie znamy środowisko Excela i integrujemy z nim nasz system Eureca.

Użytkownicy Excela zintegrowanego z Eurecą widzą w swoich arkuszach dedykowaną wstążkę narzędziową pozwalającą im na błyskawiczną wymianę danych między arkuszem a systemem →

6. Stworzony do przetwarzania dużych zbiorów

Świetny system controllingowy do przetwarzania dużych zbiorów danych

Dziś kiedy danych wciąż przybywa, niemal każdy obszar firmy jest zinformatyzowana a jednocześnie każdy z nich gromadzi dane na swój sposób … ich efektywne zestawianie i transformacja w przydatne informacje zarządcze, bez dedykowanego systemu controllingowego staje się bardzo trudna i podatna na błędy – tu zobaczysz więcej o mankamentach Excela.

System controllingowy Eureca to:

 • automatyzacja zasileń z systemów dziedzinowych,
 • pewność danych dzięki dedykowanej hurtowni danych,
 • szybkość obliczeniowa dzięki pracy na danych uporządkowanych w kostkach.

II – Świetne koncepcje – dopasowane do firm

Mimo że chwalimy się tworzeniem świetnych koncepcji ani na chwilę nie zapominamy o tym, że te najlepsze powstają zawsze w silnej interakcji z klientem. W dialogu, gdzieś między idealistycznymi pomysłami, wzajemnymi doświadczeniami klientów i konsultantów oraz aktualnymi ograniczeniami. Koncepcje tworzą zespoły kliencko konsultanckie i to jak dotąd jest najlepszą receptą na sukces wdrożenia controllingu w firmie.

Przykłady świetnych koncepcji controllingowych wdrożonych w życie

Zgłoszonych w ramach naszego konkursu Super Smart Controller:

 1. O 2-3 procentowych wzrostach sprzedaży w firmie o obrotach powyżej 100 mln zł tylko dzięki lepszemu wykorzystaniu danych – czytaj więcej
 2. O tym jak management z controllingiem wypracowali i wdrożyli świetną koncepcję biznesową, która na długie lata zmieniła kierunki inwestowania firmy, a dziś przynosi niezwykłe efekty biznesowe – zobacz opis wdrożenia
 3. Metoda ABC na przykładzie, czyli o wdrożeniu rachunku kosztów działań z wykorzystaniem systemu EURECA – tu więcej szczegółów

Wdrożonych w innych, bardzo różnorodnych firmach:

 1. TOYOTA Motor Manufacturing Poland – zobacz przykład budżetowania
 2. TVN – zobacz przykład budżetowania i raportowania
 3. Canal+ – zobacz przykład wdrożenia budżetowania
 4. DROBEX – przykład controllingu, kalkulacji kosztów i obliczania rentowności
 5. GRUPA INCO – przykład analityki, kontroli kosztów i budżetowania w produkcji zróżnicowanej
 6. HUF POLSKA – producent podzespołów dla BMW, Ford, GM, Audi, Porsche, KIA, Hyundai – przykład wdrożenia controllingu w firmie produkcyjnej
 7. JANTOŃ – jeden z największych producentów w branży winiarskiej w Polsce – przykład kalkulacji kosztów i śledzenie jednostkowych kosztów produkcji
 8. MGGP – wykonawca złożonych projektów z zakresu inżynierii, architektury i geoinformacji – przykład budżetowania projektów
 9. MEC KOSZALIN – wytwarzanie, przesył i dystrybucji ciepła – przykład controllingu i budżetowania
 10. MPWiK Wrocław – dostawca usług wodociągowo-kanalizacyjnych – przykład controllingowej innowacji
 11. OSADKOWSKI – liderów krajowego rynku rolnego – przykład analizy finansowej i budżetowania
 12. SAUR NEPTUN GDAŃSK – dostawca usług wodociągowo-kanalizacyjnych – przykład budżetowania i analiz
 13. START PEOPLE POLSKA – część holenderskiej grupy świadczącej usługi HR i leasing pracowniczy – przykład wdrożenia controllingu
Świetny controlling - Infografika ICV

III – Świetni i doświadczeni ludzie

Zanurzeni w controllingu

Nasi czołowi konsultanci zajmują się controllingiem w praktyce biznesowej od blisko 20 lat – nie robiąc przy tym zawodowo nic innego.

Wieloletnie konfrontowanie idei controllingu z realiami firm działających w warunkach rynkowych zaowocowało czymś, czego nie można kupić, a co pozwala za każdym razem wdrażać lepiej … doświadczeniem controllingowym.

Wciąż kształceni i kształcący

Z jednej strony, jako członek firmowy Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów ICV wciąż uczestniczymy w transferze wiedzy i najnowszej myśli zarządczej.

Z drugiej strony, część z nas wciąż wykłada controlling lub analitykę biznesową na uczelniach takich jak UMK, SGH czy Akademii Leona Koźmińskiego, publikując przy tym własne teksty w prasie branżowej.

Ściśle współpracujący

Jesteśmy firmą zatrudniającą ok. 30 osób, dzięki czemu konsultanci wdrażający Eurekę u klientów pracują bardzo blisko twórców systemu Eureca – niemal biurko w biurko.

Taka bliskość we współpracy podnosi wzajemne kompetencje zespołu, pozwala łatwiej wypracowywać dla klientów nietypowe rozwiązania i zbliża rozwój systemu do realnych potrzeb klientów.

Wspierani w swoich działaniach

Controllerów zatrudnionych u naszych klientów wspieramy w tym, żeby z dnia na dzień, coraz bardziej stawali się biznes partnerami menedżerów, natomiast całe zespoły wdrożeniowe w tym, żeby w procesy controllingowe umieć angażować innych współpracowników.

Robimy to prowadząc warsztaty zarówno zamknięte, dedykowane konkretnym firmom jak i otwarte m.in. na naszych Zjazdach Klientów czy podczas spotkań regionalnych ICV.

Zrób śmiały krok i …

umów się na rozmowę

Jeśli czujesz, że dobrze byłoby
coś zmienić w działaniach
controllingowych Twojej firmy,
umów się na niezobowiązującą
rozmowę.
  Nowa baza wiedzy controllingowej

  Zobacz też inne ciekawe zasoby

  Od wielu lat zapewniamy:

  • dostęp do naszej Baza Wiedzy Controllingowej zawierającej filmy i artykuły na temat controllingu, budżetowania czy wykorzystania Excela,
  • dostęp do naszego Bloga O Controllingu zawierającego unikatowe materiały eksperckie, sprawozdania z nietuzinkowych wdrożeń czy informacje o wydarzeniach ze świata controllingu,
  • a jeśli chcesz wiedzieć o naszych przyszłych webinariach, konferencjach lub szkoleniach  – obserwuj nasze profile – LinkedIN lub FaceBook