Planowanie budżetu firmy jest bardzo istotnym etapem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Proces ten sprzyja bardziej efektywnej i obiektywnej ocenie kosztów i przychodów, a zarazem ułatwia podejmowanie kluczowych decyzji w różnych kwestiach inwestycyjnych czy biznesowych. Aby planowanie się powiodło, powinno być realizowane z użyciem narzędzi wspierających etapy przygotowywania i zatwierdzania budżetu.
Spis treści:
Dlaczego warto wdrożyć ten proces?
Podstawowe cele
Główne zastosowania
Skuteczna realizacja procesu
Etap przygotowań
Opracowanie modelu budżetowego
Zarządzanie danymi
Planowanie budżetu firmy pozostaje wyjątkowo ważnym elementem controllingu, w którego różnych obszarach specjalizujemy się w naszej firmie – Controlling Systems. Jesteśmy w stanie dostarczyć bardzo skuteczny i funkcjonalny system informacji zarządczej, który podnosi efektywność całego procesu planowania budżetu, m.in. przez pracę równoległą wielu planistów, wsparcie workflow czy statusowanie zadań planistycznych. Prace dotyczące kształtowania i kontrolowania budżetu są kluczowe dla sprawnego prognozowania i planowania szeregu działań, takich jak analizy trendów, popytu i innych danych pod kątem szacowania zysków firmy.
Umiejętne planowanie pozwala na wdrożenie konkretnych planów strategicznych, które opierają się na potwierdzonych i zweryfikowanych parametrach. Proces ten sprzyja określaniu najważniejszych priorytetów w ramach budżetu, a zarazem wdrażaniu operacji odpowiednio dostosowanych do dostępnych zasobów. Dobry plan sprzyja pełnej kontroli nad wydatkami przedsiębiorstwa, umożliwiając zarazem kompleksowe monitorowanie budżetu. Nie bez znaczenia pozostaje precyzyjna ocena efektywności podejmowanych działań, włącznie z identyfikacją niekorzystnych odchyleń finansowych. W oparciu o odpowiednie planowanie możemy wprowadzać potrzebne korekty, które przyczynią się do poprawy wyników. Budżetowanie w takiej formie jest niezbędne dla skutecznego zarządzania kosztami i przychodami, w tym też na podstawie analiz rentowności czy ustalonych marży.
Umiejętne podejście do planowania pomaga menedżerom i pozostałym pracownikom w pozyskiwaniu informacji, które jasno określają poziom realizacji zadań w wyznaczonym okresie czasowym oraz sprzyjają poprawnemu zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa. Kadra zyskuje też możliwość sprawnego koordynowania różnych działań, ze względu na ujęcie wszystkich danych w dobrze przygotowanym i spójnym budżecie. Proces planowania spełnia zarazem funkcję motywacyjną, co ma znaczenie dla osób przygotowujących budżet oraz opracowujących działania faktycznie możliwe do wykonania. Nie bez znaczenia pozostają funkcje kontrolne. W wyniku planowania możemy trafniej ocenić stopień realizacji ustalonych operacji, dbając o efektywną weryfikację wstępną, bieżącą czy wynikową. Takie podejście do budżetu może pomóc w rozpoznawaniu odstępstw od początkowego planu.
Planowanie budżetu firmy powinno się odbywać w kilku fazach, co wiąże się z koniecznością opracowania różnych założeń wstępnych. Po ustaleniu i zatwierdzeniu strategii, odbywa się etap realizacji oraz kontrola wykonawcza. Na podstawie przygotowanego planu możemy sprawnie ocenić uzyskane wyniki, dlatego duże znaczenie ma właściwe ustalenie celów. Istotną kwestią pozostaje też poprawny dobór narzędzi do stworzenia optymalnego budżetu czy weryfikacji stopnia jego wykonalności oraz wprowadzania ewentualnych poprawek.
Pierwszym etapem planowania powinno być ustalenie, jakie metody pozwolą na spełnienie wcześniejszych założeń strategicznych. Dla wielu firm istotne okazują się różne analizy scenariuszy, które odnoszą się do konkretnych prognoz kwartalnych i miesięcznych w pełnym planowaniu rocznym. Wpływ podejmowanych operacji ma też istotne znaczenie dla ostatecznych wyników finansowych przedsiębiorstwa. Z tego względu warto sięgnąć po nasze autorskie narzędzie EURECA, czyli wielofunkcyjny system do controllingu z możliwością zarządzania różnymi wariantami planistycznymi. Oprogramowanie to umożliwia bardzo szybkie (liczone nawet w minutach) kreowanie różnych wersji budżetu, a także korzystanie z wielowymiarowych analiz, statusowanie czy dodawanie przez planistów komentarzy do ich wpisów planistycznych. System pozwala na zbudowanie niemal każdego modelu budżetowego, który odpowiada strategii finansowej i spełnia wszystkie wymagania zarządcze. EURECA to narzędzie o budowie modułowej, dzięki czemu zapewnia wyjątkowo elastyczną pracę i umożliwia tworzenie konfiguracji w pełni unikalnych.
Zaletą naszego systemu EURECA jest możliwość planowania w różnych ujęciach, co ułatwia definiowanie struktury budżetowej w kontekście wielowymiarowym, wielomiarowym i wieloletnim. Controller może przydzielić dostęp do wybranych zakresów danych innym planistom, a także generować dla nich indywidualne arkusze Excela zintegrowane z systemem EURECA. Właśnie dzięki takim arkuszom każdy planista z poziomu Excela, korzystając z funkcji One Click, może jednym klikiem pobierać z bazy danych systemu EURECA informacje przeznaczone dla niego, a następnie, po ich opracowaniu, jednym klikiem zapisać swoje plany do bazy. Mechanizm ten szalenie przyspiesza pracę równoległą wielu osób i eliminuje powstawanie błędów ludzkich. W konsekwencji znacznie skraca cały proces planowania budżetu w przedsiębiorstwie. Pracownicy mają dzięki temu szansę śledzenia bieżącego wykonania budżetu z poziomu MS Excel czy przeglądarki internetowej. Dużą zaletą pozostaje możliwość bezpośredniej obserwacji postępów prac nad opracowywanym budżetem, co odbywa się za pomocą nowoczesnego systemu statusów. Oprogramowanie posiada też inne praktyczne funkcje, w tym symulacyjne. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość szybkiej rewizji budżetu, pozwalająca na wprowadzanie zmian do planu w danym okresie – zależnie od prognozowanych wydatków i przychodów czy dynamicznych warunków rynkowych. Rozwiązania IT proponowane przez naszą firmę Controlling Systems gwarantują naprawdę wiele korzyści. System EURECA do tej pory wdrożyliśmy na potrzeby wielu średnich i dużych przedsiębiorstw, a także licznych grup kapitałowych. Oprogramowanie to pozwala na efektywne planowanie finansowe w szeregu branż – w tym transportowej, dystrybucyjnej, usługowej, produkcyjnej, spedycyjnej, logistycznej czy budowlanej, a nawet w podmiotach użyteczności publicznej czy też na uczelniach wyższych.
System EURECA umożliwia wygodną, a zarazem bardzo rozbudowaną prezentację danych dotyczących budżetu. Dotyczy to nie tylko głównych informacji związanych z planowaniem, realizacją czy odchyleniami narastającymi i okresowymi, ale też wielu innych parametrów. Za pomocą naszego narzędzia możesz łatwo sprawdzić dynamikę czy cele wykonania budżetu w ujęciu okresowym lub rocznym. Dane te są następnie wykorzystywane w odpowiednich analizach i raportach, co pozostaje nie bez znaczenia w kontekście opracowywania rewizji budżetowych. Istotną zaletą pozostaje możliwość szybkiej integracji z modelem planistycznym, co podnosi kompleksowość systemu i wspiera realizację planów uwzględniających budżet całościowy i budżety cząstkowe. Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą naszej firmy Controlling Systems, a także zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości.