Budżetowanie finansowe opiera się na odpowiednim planowaniu i przygotowywaniu budżetu, a następnie jego zatwierdzeniu. Istotnym etapem jest również finalna kontrola wyników pod kątem różnego rodzaju odchyleń. Ten proces znacząco ułatwia ocenę kosztów i przychodów przedsiębiorstwa, a także sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji w kwestiach finansowych oraz inwestycyjnych.
Spis treści:
Do czego służy?
Główne zastosowania
Najważniejsze funkcje
Jak sprawnie przeprowadzić?
System Eureca
Model budżetowy
Prezentacja danych
Budżetowanie finansowe jest jednym z obszarów controllingu oferowanego przez naszą firmę Controlling Systems. Oferujemy możliwość zastosowania funkcjonalnego i usprawniającego działanie całego przedsiębiorstwa systemu informacji zarządczej. Działania związane z opracowywaniem i kontrolowaniem budżetu mają kluczowy wpływ na efektywność planowania i prognozowania licznych procesów, włącznie z szacowaniem zysków na podstawie konkretnych analiz, trendów i innych kluczowych danych.
Budżetowanie ma na celu przede wszystkim wdrażanie odpowiednich planów strategicznych, które bazują na pewnych i zweryfikowanych informacjach. W procesie tym możliwe jest ustalenie najważniejszych priorytetów i wdrożenie działań dopasowanych do posiadanych zasobów. W zakres działań wchodzi też utrzymywanie kontroli nad wydatkami firmy oraz ich monitorowanie. Proces ten umożliwia zestawianie ze sobą aktualnych wyników z docelowymi planami, ułatwiając ocenę skuteczności podejmowanych czynności oraz identyfikację niepożądanych odchyleń od budżetu. Na jego podstawie można też wprowadzać niezbędne korekty, które mają na celu poprawę wyników. Działania te znacząco usprawniają proces zarządzania przychodami i kosztami w oparciu o ustalanie właściwych marży czy kompleksowe analizy rentowności. Kwestie te pozostają nie bez znaczenia również dla przemyślanych inwestycji w działania marketingowe i promocyjne.
Budżetowanie jest procesem, który dostarcza menedżerom i innym pracownikom dostęp do wielu wartościowych informacji. Za jego pośrednictwem można zyskać wgląd w dane określające stopień realizacji zadań w wybranym okresie, co ułatwia zarządzanie finansami firmy. Proces ten sprzyja też lepszej koordynacji działań w przedsiębiorstwie, ponieważ umożliwia ujęcie ich w spójnym i zgodnym z wszystkimi jego obszarami budżecie. Ważną kwestią pozostaje funkcja motywacyjna tego procesu, która jest istotna z punktu widzenia osób odpowiedzialnych za przygotowanie budżetu oraz ułatwia im opracowywanie planów możliwych do faktycznej realizacji. Funkcja kontrolna ma natomiast znaczenie dlatego, że ułatwia ocenę stopnia wykonania ustalonych wcześniej zadań. W samym procesie sporządzania budżetu odbywa się jego kontrola wstępna, po czym następuje kontrola bieżąca i finalnie kontrola wynikowa. Takie podejście ułatwia identyfikację odchyleń względem planu początkowego.
Budżetowanie finansowe jest procesem wieloetapowym, który wymaga przygotowania wstępnych założeń oraz opracowania budżetu. Po jego uzgodnieniu i zatwierdzeniu, następuje faza realizacji i kontroli wykonania. Działania przeprowadzane w taki sposób stanowią podstawę do oceny osiąganych wyników. Proces ten wymaga zatem nie tylko odpowiedniego ustalenia celów i doboru środków umożliwiających przygotowanie akceptowalnego budżetu, ale też weryfikacji stopnia wykonalności wcześniejszych założeń, systematycznego kontrolowania i wprowadzania poprawek.
Budżetowanie musi być przeprowadzone w taki sposób, aby umożliwić spełnienie wymagań obranej wcześniej strategii. Z tego względu dla wielu firm bardzo ważne jest wykonywanie analiz różnych potencjalnych scenariuszy dla tworzonych prognoz miesięcznych i kwartalnych w procesie planowania rocznego. Nie bez znaczenia pozostaje też świadomość wpływu prowadzonych działań na finalne wyniki finansowe firmy. Nasza firma dostarcza rozwiązania, które znacząco ułatwiają zarządzanie licznymi wariantami planistycznymi. Opracowany przez nas i rozwijany od 2003 roku autorski system Eureca kompleksowo usprawnia realizację wielu procesów w ramach controllingu. Narzędzie to pozwala na tworzenie różnych wersji budżetu, także dodawanie komentarzy dostępnych następnie w wielowymiarowych analizach. W systemie tym da się zbudować praktycznie dowolny model budżetowy, który z powodzeniem spełni wymagania zarządcze i będzie optymalnie dopasowany do strategii finansowej przedsiębiorstwa. Eureca jest narzędziem o modułowej budowie, co zapewnia jego elastyczność oraz możliwość opracowywania w pełni unikalnych konfiguracji z uwzględnieniem wszystkich potrzeb firmy.
System Eureca umożliwia budżetowanie w kilku ujęciach, włącznie z zakresem wielowymiarowym. W tym przypadku obejmuje jednoczesny podział na różne czynniki związane ze sprzedażą czy kosztami. Zakres wielomiarowy umożliwia z kolei jednoczesne planowanie i obserwowanie różnych miar dla pojedynczych zjawisk, takich jak ceny jednostkowe, ilości czy wartości. W ujęciu wielookresowym niweluje natomiast ograniczenia dla rocznego okresu księgowego, dzięki czemu pozwala na zarządzanie budżetami projektów realizowanych w konkretnych przedziałach miesięcznych czy inwestycji trwających nawet kilkadziesiąt miesięcy. Skorzystanie z rozwiązań IT dostarczanych przez Controlling Systems zapewnia wiele korzyści, które możesz poznać na naszej stronie internetowej. Do tej pory system Eureca udało nam się wdrożyć dla licznych firm o średnim i dużym zakresie działalności, a także wielu grup kapitałowych. Narzędzie to jest odpowiednie dla budżetowania w różnych branżach, w tym usługowej, dystrybucyjnej, budowlanej, transportowej, spedycyjnej, produkcyjnej czy logistycznej, a także na uczelniach wyższych czy w firmach użyteczności publicznej.
Dane w systemie Eureca mogą być prezentowane w wyjątkowo rozbudowany sposób. Oprócz podstawowych informacji o planach, odchyleniach okresowych i narastających czy realizacjach, narzędzie to przedstawia również inne parametry. System umożliwia prezentację stopnia realizacji budżetu, celów budżetowych i odchyleń czy dynamiki wykonania budżetu w ujęciu rocznym i okresowym. Poszczególne dane budżetowe znajdują następnie zastosowanie w specjalnych raportach i analizach, co sprzyja efektywnej realizacji rewizji budżetowych. Model budżetowy da się łatwo zintegrować z modelem planistycznym. Eureca jest dzięki temu systemem kompleksowo wspierającym procesy planowania z uwzględnieniem budżetów cząstkowych, budżetu całościowego i najważniejszych działań. Model planistyczno-budżetowy może być zakończony sprawozdaniami finansowymi i wskaźnikami dla pojedynczych spółek, a także sprawozdaniami skonsolidowanymi dla całych grup oraz dodatkowo w zróżnicowanych walutach. Zachęcamy do kontaktu z Controlling Systems, a także sprawdzenia naszej aktualnej oferty.