Analiza cash flow
Analizę cash flow, zwaną również analizą rachunku przepływów pieniężnych, zazwyczaj wykonuje się na podstawie sprawozdania z przepływów finansowych na koniec roku obrotowego firmy. Istnieje jednak alternatywny sposób przeprowadzania analizy, opracowany przede wszystkim z myślą o osobach zarządzających firmą. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego narzędzia można samodzielnie, bez konsultacji z księgowym ocenić faktyczną sytuację finansową firmy oraz przewidzieć potencjalne scenariusze wydarzeń. Na czym polega ta metoda?
Spis treści
Definicja
Alternatywne metody analizy
Interaktywny pulpit od Controlling Systems
Cash flow w ujęciu tygodniowym i dziennym
Zarządcze podejście
Analiza What If
Obsługa
Nasza oferta
Czym jest analiza cash flow?
W podręcznikowym rozumieniu przedmiot analizy, czyli cash flow, to sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych – jeden z trzech elementów sprawozdania finansowego. Pozwala ono badać przepływ środków w trzech rodzajach działalności firmy:
• operacyjnej,
• inwestycyjnej,
• finansowej.
Dzięki temu podziałowi można stwierdzić, która działalność firmy generuje zyski, a która pochłania środki pieniężne. Poddane analizie sprawozdanie finansowe umożliwia precyzyjne zdefiniowanie źródła pozyskiwania finansów przedsiębiorstwa, sposoby, w jakie kapitał jest gospodarowany, zdolności do regulowania zobowiązań i skuteczność ściągania należności. Wszystko to pozwala określić aktualną kondycję firmy oraz prognozować przyszłą płynność finansową.
W standardowym postępowaniu analizę rachunku przepływów pieniężnych wykonuje księgowy podczas przygotowania sprawozdania finansowego firmy. Analizę rozpoczyna się od ogólnego rozpoznania przepływu pieniędzy w każdej z trzech działalności, co pozwala na zdefiniowanie nawet ośmiu różnych wariantów kondycji finansowej firmy:
1. Firma generuje dodatnie przepływy we wszystkich trzech działalnościach.
2. Firma generuje dodatnie przepływy wyłącznie w działalności operacyjnej.
3. Firma generuje dodatnie przepływy w działalności operacyjnej i finansowej.
4. Firma generuje dodatnie przepływy w działalności operacyjnej i inwestycyjnej.
5. Firma generuje dodatnie przepływy w działalności inwestycyjnej i finansowej.
6. Firma generuje dodatnie przepływy wyłącznie w działalności finansowej.
7. Firma generuje dodatnie przepływy wyłącznie w działalności inwestycyjnej.
8. Firma nie generuje dodatnich przepływów w żadnej działalności.
Samo cash flow sporządza się zazwyczaj za pomocą dwóch najpopularniejszych metod – bezpośredniej i pośredniej.
Metoda bezpośrednia
Metoda bezpośrednia opiera się na analizie wystawionych dokumentów, które wykazują zmiany w finansach. W ramach tego sposobu zestawia się poszczególne wpływy z rodzaju działalności i pomniejsza się je o poniesione wydatki z tej samej grupy. W ten sposób uzyskuje się obraz przepływu pieniędzy w konkretnej działalności.
Metoda pośrednia
Metoda pośrednia zapewnia szersze spojrzenie na płynność finansową firmy. Polega ona na zidentyfikowaniu ostatecznego zysku netto i zestawieniu go z ewentualnymi korektami kosztów, takimi jak amortyzacja czy zmiana stanu rezerw.
Czy istnieją inne metody analizy cash flow?
Analiza cash flow jest zazwyczaj wykonywana przez księgowych, których zakres obowiązków kończy się na przekazaniu opracowanych wniosków zarządowi. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo wygeneruje straty, taka informacja zostaje przedstawiona właścicielowi firmy, na którego barkach spoczywać będzie rozwiązanie tego problemu. Co więcej, analiza sprawozdania z przepływu środków pieniężnych najczęściej prezentuje przepływ środków w skali miesięcy, nie ukazując tego, co dzieje się z pieniędzmi w bardziej szczegółowym ujęciu, na przykład na przestrzeni tygodni lub dni.
Inne możliwości daje nasze narzędzie do analizy przepływu środków – interaktywne pulpity managerskie, które w przejrzysty sposób wizualizują dane zbierane w systemie. Oferowany system prezentuje odmienną metodę analizy cash flow, która jest dostosowana do regularnego użytku przez przedsiębiorców. Dzięki możliwości głębszego spojrzenia w przepływ pieniędzy przedsiębiorstwa narzędzie pozwala zwiększyć kontrolę nad realizacją wpływów i wydatków firmy.
Jak działa interaktywny pulpit managerski do analizy cash flow od Controlling Systems?
Interaktywny pulpit managerski służący do analizy cash flow to gotowe rozwiązanie do prowadzenia analizy rachunku przepływu środków pieniężnych. Proponujemy metodę, z której mogą korzystać wszystkie osoby zarządzające firmą, ponieważ pulpit jest skonstruowany w sposób prosty i intuicyjny oraz posiada przydatne funkcje z perspektywy zarządzania.
Przeciwnie do podręcznikowego sposobu analizy przepływu rachunków pieniężnych system posiada funkcję szczegółowego wejrzenia w bieżące i planowane wydatki, minimalizując ryzyko kłopotów finansowych spowodowanych wąskim spojrzeniem na przepływ pieniędzy w firmie. Dodatkowo w narzędziu można przeprowadzać analizę „What If”, która polega na hipotetycznym sprawdzaniu, jak firma poradzi sobie w obliczu potencjalnych wydarzeń, np. braku otrzymania kredytu. Korzystając z systemu regularnie, można skuteczniej oraz z większym wyprzedzeniem zarządzać finansami przedsiębiorstwa.
Cash flow w ujęciu tygodniowym i dziennym
Pulpit Cash Flow daje Ci wgląd w przepływ środków w przedsiębiorstwie nie tylko w skali miesięcy, ale przede wszystkim w ujęciu tygodniowym i dziennym. Dzięki temu uzyskasz dokładny obraz wpływów i wydatków przedsiębiorstwa, nawet na przestrzeni kilku dni.
Przykładowo w ujęciu miesięcznym przedsiębiorstwo może widzieć, że drobny problem z płynnością finansową ma wyłącznie w czerwcu.
Natomiast po wejrzeniu w analizę w perspektywie dziennej może spostrzec, że już w maju, a także w lipcu pojawiają się dni, w których wydatki przewyższają wpływy. W takiej sytuacji, dzięki systemowi można zidentyfikować zobowiązania, które mają negocjowalny termin spłaty (np. czynsz, media, Internet) i tak zaplanować terminy spłat, aby całkowicie wyeliminować problemy z płynnością. Można zatem efektywnie planować transakcje w wąskim ujęciu czasowym, aby zniwelować kłopoty finansowe w dalszej perspektywie. Co więcej, przy pomocy pulpitu managerskiego także zarządzanie nadpłynnością w ujęciu dziennym może wygenerować zyski.
Zarządcze podejście
Opracowany przez nas sposób działania analizy wynika przede wszystkim z praktyki biznesowej. Nasze rozwiązanie charakteryzuje się zarządczym podejściem – pulpit managerski zaprojektowaliśmy tak, abyś mógł samodzielnie, bez trudu obserwować przepływ pieniędzy w różnych ujęciach czasowych oraz kontrolować procesy. Sformułowania używane w klasycznej analizie sprawozdania z przepływu środków pieniężnych nie muszą być zrozumiałe dla każdego przedsiębiorcy, a nadrzędnym celem naszego narzędzia jest pomoc właścicielowi w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Interaktywny pulpit managerski zaprojektowaliśmy zatem w oparciu o biznesowe potrzeby.
Zarządczy charakter pulpitu managerskiego możesz wykorzystać m.in. do kontrolowania poszczególnych działów Twojej firmy. Dzięki szczegółowej obserwacji przepływu środków pieniężnych możesz na przykład raz w miesiącu weryfikować to, czy konkretny dział realizuje założone cele. Zapewni Ci to większą kontrolę nad procesami wewnątrz Twojej firmy.
Analiza What If
Cenną funkcją w naszym pulpicie managerskim jest możliwość przeprowadzenia analizy What If. Badanie to sprawdza wrażliwość firmy pod kątem cash flow za sprawą hipotetycznego wykluczenia lub przesuwania wybranych kosztów i wpływów. Możesz np. założyć, że firma nie otrzyma kredytu, kontrahent nie wywiąże się terminowo ze zobowiązania, projekt nie zostanie ukończony w ustalonym czasie. Dzięki temu możesz proaktywnie reagować na bieżące zagrożenia, budować szybkie scenariusze awaryjne, zapobiegając poważniejszym konsekwencjom, z którymi w przeciwnym wypadku musiałbyś się zmierzyć bez wcześniejszego przygotowania. Takie symulacje pozwalają także skutecznie przewidywać zdarzenia w dalszej perspektywie czasu.
Prosta obsługa
Aby każdy dyrektor finansowy lub zarząd mógł bez trudu zarządzać przepływem środków pieniężnych w firmie, nasz interaktywny pulpit managerski do analizy cechuje prosta obsługa. Pulpit jest częścią systemu Eureca (najczęściej wykorzystywany w konfiguracji Eureca Start). Może też pracować samodzielnie w ramach naszej aplikacji OneLook. Jest kompatybilny z Excelem, więc wszystkie dane, które chcesz poddać analizie, mogą być zasilane właśnie z plików Excel.
Sam pulpit jest bardzo intuicyjny i przejrzysty.
Nasza oferta
Pulpit managerski do analizy przepływu środków pieniężnych w przedsiębiorstwie to gotowe narzędzie zaprojektowane przez naszych specjalistów. Korzystanie z pulpitu pozwoli Ci dokładnie oceniać i kontrolować aktualne procesy w firmie, wejrzeć w przepływ pieniędzy w skali miesięcznej, tygodniowej, a nawet dziennej oraz skutecznie przewidywać przyszłą kondycję finansową firmy i zapobiegać potencjalnym zagrożeniom.
Zachęcamy do skorzystania oferowanego przez nas narzędzia. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.