3 bezpłatne nagrania webinariów

O budowie i rozwoju controllingu w firmie na różnych poziomach zaawansowania

Dobre praktyki i rozwiązania, na podstawie 20 lat doświadczeń i 240 wdrożeń w dużych i średnich firmach różnych branż.

Tematy webinariów

Webinarium 1:

Jak usprawnić controlling w przedsiębiorstwie tak, aby stał się przewagą konkurencyjną?

  • Dwie funkcje controllera w przedsiębiorstwie – usprawnianie procesów vs. realne wsparcie biznesu.
  • 3 wyzwania biznesowe i odpowiedź ze strony controllingu.
  • Kompetencje controllera i CFO, które dzisiaj mają szczególne znaczenie.
  • Co może zrobić technologia, aby uwolnić Twój czas, a co musisz zrobić Ty, aby ten czas dobrze spożytkować?
  • Kompetencje twarde są dzisiaj oczywistością, ale to „miękkie” będą wpływać na przewagę konkurencyjną firmy.
  • Jak zorganizować zespół controllingu i finansów, aby świadczył partnerstwo biznesowe na najwyższym poziomie?
Zobacz szerszy opis

W przeciągu 20 lat pracowaliśmy z ponad 200 firmami, które miały i mają controlling – stanowisko lub cały dział. Bez wątpienia controlling wnosił tam wartość dla biznesu. Często nawet rezultaty pracy stanowiły o przewadze konkurencyjnej. W dzisiejszych czasach to już nie jest takie oczywiste.

Owszem, jest wartość w sprawnej obsłudze procesu budżetowania, w tworzeniu rozmaitych kalkulacji, w tworzeniu raportów zarządczych dla menedżerów. Ale to nie jest już dzisiaj wystarczające. Koniecznością jest zautomatyzowanie tych zadań, aby wreszcie controller czy CFO znalazł czas na realne wsparcie menedżerów w podejmowaniu decyzji. Nie można już wymawiać się brakiem czasu. Dzisiaj zagrożenia dotykają każdą firmę, bez rozmowy o scenariuszach i modelach biznesowych można nie przetrzymać wzrostu kosztów i spadku rentowności. Szanse również się pojawiają, ale nie każda firma jest przygotowana, aby je zauważyć i z nich skorzystać.

Jaką rolę może tu odegrać controller? Po pierwsze nie wystarczy już solidna wiedza z zakresu finansów i rachunkowości zarządczej. Potrzebna jest umiejętność czytania liczb, ich interpretacji w kontekście modeli biznesowych, a także umiejętność czytania ludzi wewnątrz organizacji. Ich sposobu myślenia i komunikacji, ich motywacji i postaw.

Najczęściej CFO i controllerzy zauważają taką potrzebę, ale są dużo bardziej łagodni w ocenie swoich kompetencji i wartości, którą wnoszą do biznesu. Zarządy i menedżerowie dużo bardziej surowo to oceniają.
Jak to zmienić, aby faktycznie praca CFO i controllingu wnosiła wartość do biznesu?
Aby efekty pracy controllingu były wysoko oceniane przez menedżerów?
Aby firma miała szansę na omijanie zagrożeń i wykorzystanie szans?

Na nowoczesny controlling wspomagający biznes w dzisiejszych czasach warto spojrzeć z trzech perspektyw – technologii, koncepcji i ludzi. O tych trzech filarach opowiem na webinarium.

Fragment wywiadu z prowadzącym webinarium.

webinarium zrealizowane
21 lis 2023 o godz. 10:00

Webinarium 2:

Jak zbudować od podstaw controlling w przedsiębiorstwie szybciej, taniej i lepiej niż w tradycyjnym podejściu? Dlaczego dla niektórych controlling wnosi realną wartość do zarządzania, a dla innych nie?

  • Trzy spojrzenia na controlling – jedno fałszywe, drugie prawidłowe, ale w wąskim zakresie, trzecie – wnoszące realną wartość do przedsiębiorstwa.
  • 3 wyzwania biznesowe każdego przedsiębiorstwa, w których controlling powinien wnosić wartość – jedna wersja prawdy, zjadacze i generatory zysku, przewidywalność wyników.
  • Historia właściciela, który po audycie rentowności „złapał się za głowę”, ale nic z tym nie zrobił.
  • Historia firmy, w której dział finansowy nie chciał wyjść ze swojego „status quo” i nie przygotował właścicieli na najgorsze.
  • Historia firmy, która postanowiła zbudować controlling z doświadczonym partnerem.
  • 3 sposoby na wdrożenie controllingu wspierającego biznes – klasyczny, zwinny i ….. o tym będzie na webinarium.
Zobacz szerszy opis

Gdy firma dojrzewa już do tego, aby zbudować funkcję controllingu w przedsiębiorstwie to zaczyna od zrekrutowania osoby na stanowisko controllera finansowego. Czasem jest to osoba z wewnątrz firmy np. z działu finansów, a czasem z zewnątrz.

W pierwszym przypadku najpierw potrzeba zadbać o edukację takiej osoby, która zwykle trwa minimum rok. Wówczas taki specjalista ds. controllingu buduje system raportowania zarządczego, tworzy pierwsze kalkulacje, przechodzi przez pierwszy proces budżetowania. Najczęściej korzysta ze znanego narzędzia jakim jest Excel. Niejednokrotnie posiłkuje się dodatkowymi narzędziami Microsoft takimi jak Power Query czy Power BI. Aby dojść do poziomu, w którym menedżerowie poczują wsparcie controllingu potrzeba minimum 2-3 lata, a czasem nawet dłużej.

Skąd to wiemy? Wdrożyliśmy controlling w ponad 240 firmach w przeciągu 20 lat. W 90% przypadkach taka właśnie była ścieżka rozwoju controllingu. Dzisiaj nie można już tyle czekać, zwłaszcza z brakiem pewności czy controlling w ogóle wniesie wartość.

W drugim przypadku firma zatrudnia specjalistę lub controllera z zewnątrz. W zależności do doświadczenia taki pracownik może kosztować przedsiębiorstwo między 10 a 20 tyś. zł miesięcznie. Łatwiej jest pozyskać taką osobę w dużym mieście, trudniej gdy firma ma siedzibę w mniejszej miejscowości. Taki pracownik przychodzi ze swoim doświadczeniem, zwykle z 1-3 firm i buduje system controllingowy w oparciu o Excela i również inne narzędzia Microsoft. Czas na wdrożenie rozwiązań controllingowych jest krótszy niż w pierwszym przypadku i może potrwać np. 1 rok. Jest jednak jedno duże ryzyko, o czym usłyszeliśmy od właścicieli kilku firm. Zatrudnili controllera, czekali rok czasu na efekty i … nie były zadawalające, nie wnosiły żadnej wartości. Dodatkowo logika modelu controllingowego zbudowanego w Excelu i narzędziach Microsoft pozostawała w głowie jednego człowieka. Gdy firma chciała coś zmienić to całą pracę musiała zacząć od początku.

Skąd to wiemy? Z przekazu właścicieli i menedżerów, którzy stracili zaufanie do controllingu i nie chcą już tworzyć takiej funkcji. Wiemy to także od tych, którzy dali szansę na zbudowanie controllingu i wspólnie z nami to realizują.

Fragment wywiadu z prowadzącym webinarium na temat controllingu.

webinarium zrealizowane
21 lis 2023 o godz. 12:00

Webinarium 3:

Bez narzędziowego usprawnienia procesów controllingowych nie nadążysz nad zmianami i oczekiwaniem biznesu. Poznaj jedno z nich – system EURECA, wdrożony w ponad 240 firmach w Polsce.

  • 3 wyzwania biznesowe, w których technologia ma największe znaczenie.
  • Jedna wersja prawdy i hurtownia danych.
  • Analizy i raportowanie zarządcze przetworzonych danych w informację zarządczą.
  • Planowanie i budżetowanie – jak ustandaryzować, zautomatyzować i przyspieszyć ten proces.
  • 3 sposoby na implementację systemu – klasyczny, self-service, quick-start.

Coś więcej niż raportowanie.

webinarium zrealizowane
8 gru 2023 o godz. 10:00

Fundamenty controllingu wg ICV i IGC

Podczas webinarium
prowadzący będzie odwoływał się do:

Fundamentów Controllingu

według ICV (Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów) i IGC (International Group of Controlling)

Zobacz pełny dokument

Prowadzący webinaria

Paweł Musiał - wystąpienie w czasie konferencji ICV 2022

Paweł Musiał

  • Członek zarządu Controlling Systems odpowiedzialny m.in. za rozwój narzędzi i usług controllingowych wspomagających biznes.
  • Członek zarządu Koła Międzynarodowego Stowarzyszenia Praktyków Controllerów ICV w Warszawie.
  • Autor wielu publikacji na temat koncepcji i narzędzi dostarczających menedżerom informacje zarządcze.
  • Prelegent wielu konferencji i szkoleń z obszaru finansów i sprzedaży.
  • Wykładowca w SGH i UMK na studiach podyplomowych.
  • Na co dzień wykorzystuje wiedzę controllingową w zarządzaniu firmą.
  • Inni o Pawle – poniżej fragmenty wypowiedzi na temat prowadzącego z Linked IN:

Pan Paweł Musiał posiada ogromną wiedzę z pogranicza controllingu i sprzedaży … dzięki jego doświadczeniu i ogromnej kreatywności udaje nam się często stworzyć prawdziwe ‘perełki’  – najlepiej oceniane przez uczestników szkolenia oraz prelekcje.

Dominika Stefanowska – Redaktor naczelna Controlling i Rachunkowość Zarządcza oraz e-Commerce & Digital Marketing

Pan Paweł przeprowadził ten warsztat błyskotliwie … Otrzymaliśmy wiele cennych sugestii i porcję solidnej wiedzy. Nasi menedżerowie byli bardzo zadowoleni mając możliwość uczestniczenia w tym warsztacie. Całemu zespołowi spodobała się koncepcja controllingu wspierającego, a nie tylko oceniającego.

Marek Waliszak – Managing Director and Owner Opinion Strefa Druku and AURO Business Park

Paweł zawsze otwarcie dzielił się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Inspirował wiele osób i był autorem znakomitych tematów dla controllerów … Jego wartością jest olbrzymie doświadczenie zarówno w pracy z różnymi biznesami, jak i w zarządzaniu własną organizacją.

Edyta Szarska – Trainer w IBCS Institute (HICHERT+FAISST), IBCS Ambassador, międzynarodowy ekspert controllingu

Nasze kompetencje w pigułce

20 lat doświadczeń w controllingu i jego informatyzacji
240 wdrożeń w dużych i średnich firmach różnych branż

Prawdopodobnie nie ma sytuacji, branży czy specyfiki firmy, z którą byśmy się już nie zmierzyli. Tak więc, z pokorą i bez popadania w zbędną pychę, możemy powiedzieć, że mamy całkiem dużą wiedzę na temat rozwiązań controllingowych – wieloletnią, przekrojową, nieksiążkową i z pierwszej linii frontu.

Usiedliśmy, zebraliśmy wszystko co naszym zdaniem jest dziś najważniejsze i chcemy się tym podzielić. Jeśli chcesz skorzystać z jakiejś części tej wiedzy … zobacz te webinaria >